2015. szeptember

2015. szeptember 1-jén 8:00 órakor ünnepélyes tanévnyitóval kezdetét vette a 2015/2016-os tanév.
A 2014/2015-ös tanévben kimagasló tanulmányi eredményt nyújtó és / vagy kiemelkedő közösségi munkát végzett tanulók könyvjutalomban részesültek az iskola és az alapítvány részéről.

2015. szeptember 2-án 8:00-14:00 óráig Iskolai egészségnapot tartottunk:
Napjainkban az egészséges táplálkozás egyre nagyobb hangsúlyt kap. Az óvodákban, iskolákban egészséghetet, egészségnapokat szerveznek a tanév különböző időszakaiban.
Iskolánk 2014/2015-ös tanévben megnyerte a TÁMOP – 3.1.4. C-14 Innovatív Iskolák pályázatot, amely több lépcsőben valósul meg. Az első egész napos foglalkozás 2015. június 15-én volt, amely keretében többek közt közlekedési ismeretek, sportfoglalkozások voltak iskolánk tanulóinak.
A második alkalom 2015. szeptember 2-án volt. Minden osztály részt vett több eseményen.
A védőnő előadást tartott a fűszer- és gyógynövényekről, gyógyhatásukról, bemutatta a növényeket, teákat, az egyik tanárnő az alternatív és keleti gyógymódokról beszélt, bemutatott egy-két stresszoldó gyakorlatot (mudrák, jóga mozdulatok stb.)
Voltak olyan osztályok, akik relaxáción vettek részt, mások gerinctornán és egyszerre 80-an aerobic gyakorlatokat végeztek az iskola sportpályáján hivatásos aerobic oktató segítségével.
Az iskola orvosi rendelőjében testmagasság, testsúly, testtömeg –index méréseket végeztek a tanulóknál. Koncentrációfejlesztő gyakorlatok, Activity játék is volt.
Megismerkedhettek különleges lisztekkel és gabonafélékkel, előadást hallhattak a vízről és a vitaminokről.
Másik helyszínen pedig az Olimpiák történetéről, olimpikonjainkról szerezhettek új információkat, megint máshol a Kalóriaszámítás és az energiamérleg volt a téma.
A Super size me című film megtekintése kapcsán a gyorsételek káros hatásairól beszélgettek.
A tanműhelyekben( pék-és cukrász ) egészséges pékárukat és süteményeket készítettek:
diós-lenmagos leveles pogácsát,
korpás bucit, amely tartalmaz – szezámmagot, lenmagot, napraforgómagot, búzakorpát,
magkeverékes zsemlét = lenmag, szójatöret, napraforgómag, szezámmag, búzatöret, búzacsíra, kukoricaliszt
Szögedi rozsbúza veknit
zabpelyhes pogácsát
sokmagvas csavart rudat
tökmagos pizzás csavartat
tökmagos sajtos táskát
magvas csavart
korpás zsemlét
A cukrász tanműhelyben készült a köleses gyümölcstorta, valamint a tej-és tojásmentes csoki torta.

Salátabár keretében több osztály is elkészítette a saját finomságát.
Kóstolhattunk:
Joghurtos finomsalátát
Három magvas vitaminsalátát
„Könnyű reggeli”  fantázianevű finomságot
Almaecetes joghurtos zöldsalátát
Görög salátát

Volt az iskolában Teaház hangulatát idéző terem, amely egészen más miliőbe kalauzolta az Egészségnap résztvevőit.

A tea történetéről, fajtáiról, lelőhelyeiről, szüreteléséről, hatásairól hallhattak tájékoztatót a tanulók. Egy-egy foglalkozás időtartama alatt 6 féle teát kóstoltak meg mindenféle ízesítés nélkül- többek között – fehét teát, Earl Grey és Lipton fekete teát, ROOIBOIS vörös teát, MATE teát, zöld teát, gyümölcsteát, gyógyteát ( kamilla, csipkebogyó, borsmenta, citromfű ).

Az Egészségnap zárása:
A nap végén, 14:00-kor a zsibongóban bio szendvicsekkel, ásványvízzel és a diákok által készített finomságokkal várták a tanulókat a program szervezői.
Kóstolhattak, véleményezhettek.
A program célja a tanulók megismertetése a hétköznapitól eltérő alapanyagokkal, ízekkel, stresszoldó gyakorlatokkal (sport – aerobic, relaxáció, keleti gyógymódok, gyógynövények, cukros üdítők helyett teák kóstolásával stb.)
Az egészségnevelésben fontos a változás elindítása, az érdeklődés felkeltése az új iránt, a megszokottól eltérő helyzetek, lehetőségek, ízek bemutatása, elfogadtatása.
A nap végén 13+1 kérdésből álló TOTÓ-t is kitöltöttek, amely kérdések arra a foglalkozásokra vonatkoztak, ahol részt vettek a tanulók osztálytársaikkal. A TOTO-t legjobban kitöltött tanulók jutalmat kaptak. Évfolyamonként egy tanulót díjaztunk:
9. évfolyam  – Nagy Andrea
10. évfolyam – Pónusz Kornél
11. évfolyam – Szabó Enikő
12. évfolyam – Bálint-Búzás Linda
Szakközépiskola XIII-XIV-XV – Csajkás Nikolett

A nap eseményeit, bemutatóit osztályozták is, azaz igény-és elégedettségmérés zárta az eseményt.
A programokat folyamatosan dokumentálták fényképekkel, video felvételekkel.

2015. szeptember 3-án és 2015. szeptember 4-én a 9. évfolyam tanulóinak adaptációs napokat szerveztünk.

2015. szeptember 28-án fogadó óra és szülői értekezlet volt.

2015. szeptember 30-án nyílt napot tartottunk a pék és húsfeldolgozó szakma iránt érdeklődők számára.

Sütiverseny Tápén

Tápén a Heller Ödön Művelődési Ház a Tápai Búcsú alkalmából süteménysütő versenyt hirdetett, melyre 2015. szeptember 29-ig lehetett jelentkezni édes és sós kategóriában.
A felhívás: „Keressük Tápé legfinomabb süteményét!”
Iskolánkból Szalma Brigitta és Tóth Gabriella 13. PC osztályos tanulók neveztek.
Az eseményre 2015. október 2-án pénteken került sor.
Brigitta képviselőfánkot, Gabriella túrós pogácsát készített.

tape_suti4tape_suti3

tape_suti5

Felkészítő tanáruk: Urbán Miklós
Az eredményhirdetés 2015. október 2-án 18:00 órakor volt.
Szalma Brigitta édes sütemény kategóriában 2. helyezést ért el. GRATULÁLUNK!