Kirándulás

Az Arany János Kollégiumi Szakiskolai Programban részt vevő tanulók kirándulása

2015. április 15-én látogattunk el Budapestre, ahol két rendkívül érdekes programunk volt.

Először a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre mentünk, ahol kétórás buszos körúton vettünk részt. Érkezésünkkor még nem volt ott a repülőtér busza, így a Ferihegyi Repülőgép Emlékparkban nézelődtünk. Kísérőnk megmutatott több kiállított gépet, elmondta a történetüket és főbb jellemzőiket. A legnagyobb sikert természetesen az a TU-154 aratta, amelyet belülről is megnéztünk. Néhányan a szárnyon pózoltak, és volt, aki a pilótafülkéből integetve fotóztatta magát. Amikor megérkezett a busz, túravezetőnk ismertette a szabályokat, majd az ellenőrző és áteresztő ponthoz vittek minket, ahol biztonsági ellenőrzésen estünk át. Ezután kezdődött a túra. A 2-es terminálnál megnéztük a repülőgépek földi kiszolgálását és az utasok ki- és beszállítását, de láttunk fel- és leszálló gépeket is. Utána az egyik futópályát néztük meg, ahol rövid időre felkapcsolták a pályafényeket, közben megtudtuk, hogyan irányítják a gépeket, milyen célt szolgálnak a különböző berendezések és épületek, sőt még azt is elmesélte a túravezető, hogy hogyan lehet távol tartani a madarakat a repülőtértől. A tűzoltóbázison megnéztük a speciálisan a repülőterek számára gyártott járműveket. Végül, miközben néhány magánrepülőgépet is szemügyre vehettünk, a teherszállítási központhoz és a hangárokhoz mentünk. A két óra gyorsan elrepült, nem volt egyetlen pillanat sem, amikor ne lett volna valami érdekes hallani- vagy látnivaló.

Az élményeket egy vecsési étteremben dolgoztuk fel, ebéd után pedig a másik állomáshoz, a Sziklakórházhoz mentünk. A Budai Vár alatt lévő barlangrendszerben kialakított kórházat egyórás barangolással lehet megtekinteni. A vezető előre felhívta a figyelmet arra, hogy nem lehet fényképezni, így erről a helyről csak az emlékeink maradtak, igaz, az élmény felejthetetlen. A történelmi áttekintés során megtudtuk, hogyan alakult kórházzá a második világháborúban az óvóhelyként szolgáló barlangrendszer, mi volt a szerepe 1956-ban, majd később, a hidegháború alatt hogyan alakították atombiztossá. Különösen érdekes, hogy titkos objektum volt, csak a kétezres évek elején oldották fel a titkosítást, és csak néhány éve látogatható. A kórházban viaszbábuk és az eredeti eszközök, orvosi műszerek segítségével idézik fel 20. századi történelmünket. Egyszerre volt izgalmas és megdöbbentő azt látni, hogy a föld alatt, a külvilág számára láthatatlanul működik egy kórház, ahol az 1956-os forradalom idején gyerekek is születtek. De nemcsak a kórházi részt láthattuk, hanem azokat a berendezéseket is, amelyek a kórház gázolaj-, víz- és levegőellátásáról gondoskodtak. A séta során azt is megtudtuk, hogy egészen 2004-ig egy gondnok házaspár lakott itt a legnagyobb titokban, ők tartották „naprakészen” a kórházat, vagyis ők gondoskodtak arról, hogy szükség esetén bármikor használni lehessen. A Sziklakórház gazdag anyaga a polgári védelmet is bemutatja, sőt a különleges műveleti erők kialakulását is láthattuk (még egy második világháborús mentőhelikopter is ki van állítva). A program végén kihagyhatatlan lehetőség várt: meg lehetett szólaltatni két légvédelmi szirénát.

Késő délután, információval és élményekkel gazdagon érkeztünk meg Szegedre.

A kirándulás képei az archívumban tekinthetők meg.